4 mity o witaminie B12

Na temat kobalaminy, czyli witaminy B12, krąży wiele mitów. Jednym z nich jest przekonanie, że nasze organizmy mają rezerwy tej substancji, które w razie potrzeby mogą starczyć na dobrych kilka lat. Nic bardziej mylnego!

Mit 1: niedobór witaminy B12 jest mało prawdopodobny, bo produkują ją bakterie jelitowe.

Mimo że część bakterii rzeczywiście jest w stanie syntetyzować witaminę B12, nie jest ona przyswajana. Proces wchłaniania kobalaminy jest związany ze specyficznymi białkami przenośnikowymi, dlatego produkowana przez bakterie forma nie ma aktywności biologicznej.

Mit 2: algi i produkty z fermentowanej soi są bogate w wit. B12.

Rzeczywiście, wyniki badań wykonywanych w ubiegłym stuleciu wykazały, że takie produkty jak algi, natto, miso, tempeh, sos sojowy, zawierają kobalaminę. Jednak wraz z rozwojem techniki i powstaniem nowych, bardziej dokładnych metod badawczych, okazało się, że jest to jej nieaktywna forma. Dodatkowo, duża ilość takich produktów w diecie może zaburzać metabolizm właściwej, aktywnej wit. B12.

Mit 3: tylko weganie muszą suplementować wit. B12.

Weganie, wegetarianie oraz wszystkie osoby spożywające niewiele produktów mięsnych powinny bezwzględnie suplementować tę witaminę. Jednak pomiar poziomu B12 oraz jej suplementację należy również rozważyć:

  • po 50-60 roku życia, kiedy spada jakość wydzielanego soku żołądkowego, co wpływa na wydzielanie specyficznych substancji niezbędnych do przyswajania wit. B12 z pożywienia;
  • w przypadku stosowania metforminy, czyli inhibitorów pompy protonowej, ze względu na zaburzenia wchłaniania kobalaminy;
  • w przypadku zaburzeń gastrycznych lub zaburzeń wchłaniania.

Masz wątpliwości dietetyczne? Zadaj pytanie dietetykowi Stowarzyszenia Spożywo >>

Mit 4: nasz organizm magazynuje duże rezerwy wit. B12.

Mimo że rzeczywiście jesteśmy w stanie magazynować witaminę B12, to te rezerwy szybko wyczerpują się w sytuacjach nawet lekkiego, lecz przewlekłego niedoboru. Ostatnio zaobserwowano, że nawet znieczulenie podawane podczas zabiegów w gabinecie dentystycznym może zmniejszyć rezerwy kobalaminy do zera. O niedobór jest zatem niezwykle łatwo, bo wchłanialność wit. B12 szacuje się na zaledwie 5-25%.

Źródło: Shipton MJ, Thachil J. Vitamin B12 deficiency – A 21st century perspective. Clin Med. 2015 Apr;15(2):145-50.


Potrzebujesz pomocy w rozwiązaniu dietetycznych dylematów?

Od niedawna oferujemy konsultacje online, podczas których doświadczeni dietetycy, z którymi współpracujemy udzielają indywidualnych porad. Wyliczą zapotrzebowanie kaloryczne optymalne dla Twojego organizmu, w sposób przystępny przekażą Ci naukową wiedzę, polecą przydatne aplikacje i wyposażą Cię w materiały, które pomogą Ci w przyszłości stać się zdrowym człowiekiem i świadomym konsumentem.
Kliknij w poniższy obrazek, aby poznać szczegóły. Zapraszamy!

Poradnia dietetyczna online