Choroba refluksowa przełyku (GERD) – diagnostyka, leczenie żywieniowe, suplementacja

Zapraszamy Was na pierwszy odcinek podcastu Stowarzyszenia Spożywo. Jako temat wybraliśmy chorobę refluksową przełyku, ponieważ większość z nas w ciągu swojego życia w mniejszym lub większym stopniu ten problem może dotykać.

W chorobie refluksowej przełyku treść żołądkowa cofa się do przełyku, powodując jego zapalenie. Ostre zapalenie może być następstwem przyjmowania NLPZ, błędów dietetycznych, zaburzonej higieny odżywiania i używek. Przewlekły refluks określany jako GERD (gastro-esophageal reflux disease) zwiększa ryzyko wystąpienia przełyku Barretta, będącego stanem przedrakowym.

Objawy obejmują objawy przełykowe (zgagę, dysfagię, uczucie globusa, niekardiologiczny ból w klatce piersiowej, dyspepsję – niestrawność) oraz pozaprzełykowe, jak czkawka, kaszel, chrypka.


Wymienia się wiele czynników wpływających na ciśnienie dolnego zwieracza przełyku, które powodują jego otwarcie i zamknięcie. Są to: hormony, składniki pokarmowe, leki, wysokie ciśnienie brzuszne występujące przy przewlekłych chorobach płuc, czy leżeniu po posiłkach. 

Dietetycznie objawy nasilać będzie kofeina, mięta, papierosy, alkohol i czekolada. 

 

Refluks występuje teoretycznie u każdego z nas w niektórych momentach. 

Celem postępowania żywieniowego jest zwiększenie napięcia zwieracza dolnego przełyku.

Dieta ma zapewniać również działanie przeciwbólowe, zapobiegać podrażnieniom przełyku czyli zapobiegać cofaniu się treści pokarmowej. Dieta może również wpłynąć na obniżenie kwasowości treści żołądkowej.

Podstawowe zalecenia żywieniowe to:

  • dieta bogatobiałkowa, niskotłuszczowa
  • unikanie przejadania się, nadmierna ilość płynów
  • unikanie: czekolady, papierosów, mięty, kawy
  • oraz higiena posiłków

O diagnostyce, kluczowych aspektach żywienia i suplementacji opowiedzą dietetycy Stowarzyszenia Spożywo: Artur Wesoły, Żaneta Michalak i Przemysław Mijal

https://podcasts.apple.com/pl/podcast/1-gerd-dieta-przy-refluksie/id1513148343?i=1000474446794&l=pl

 


Potrzebujesz pomocy w rozwiązaniu dietetycznych dylematów?

Od niedawna oferujemy konsultacje online, podczas których doświadczeni dietetycy, z którymi współpracujemy udzielają indywidualnych porad. Wyliczą zapotrzebowanie kaloryczne optymalne dla Twojego organizmu, w sposób przystępny przekażą Ci naukową wiedzę, polecą przydatne aplikacje i wyposażą Cię w materiały, które pomogą Ci w przyszłości stać się zdrowym człowiekiem i świadomym konsumentem.
Kliknij w poniższy obrazek, aby poznać szczegóły. Zapraszamy!

Poradnia dietetyczna online