Czy dieta cud istnieje?

W obecnych czasach, gdy kult idealnego ciała osiągnął apogeum, a z ekranów urządzeń mobilnych spoglądają na nas wiecznie uśmiechnięci ludzie – wielu z nas szuka sposobu na to, jak się do nich upodobnić. Utożsamiając się z umięśnionymi modelami z okładek pism, podziwiając urodę słynnych aktorek, przeglądając profile na Instagramie – wydaje nam się, że wśród prowadzących barwne życie „influencerów” jesteśmy nijacy…
Chcielibyśmy tak jak oni: zawsze dobrze wyglądać i mieć ciągle dobry humor. Marzymy więc o diecie cud, która miałaby nas przybliżyć do tego celu – zagwarantować szczupłą sylwetkę, brak chorób i świetny nastrój. Ale czy takowa istnieje? Odpowiedź znajdziecie poniżej. 🙂

  1. Dieta cud – cud jak schudniesz

Każdy z nas spotkał się zapewne kiedyś z ofertą diet, suplementów, bądź koktajli, których producenci obiecywali poprawę zdrowia i samopoczucia¸ wyrównanie niedoborów, wyjście z poważnych chorób i przy okazji -10 kg na wadze.
Brzmi nieźle! Prawda?
Niestety… powyższa wizja, choć niewątpliwie kusząca, nijak ma się do rzeczywistości. Ani super odżywczy koktajl, ani najdroższy suplement, w dłuższej perspetywie czasu nie zastąpi racjonalnego odżywiania i aktywności fizycznej.
Inne diety zalecane są w określonych jednostkach chorobowych, inaczej odżywiamy się gdy naszym celem jest redukcja, itp. To, że coś pomogło koledze/koleżance, nie znaczy, że pomoże Tobie! Odpowiednia diagnostyka i określenie Twojego zapotrzebowania to podstawa, dzięki której dietetyk jest w stanie skomponować dopasowany do Ciebie plan żywieniowy.

Powiesz: „Ale znajoma stosowała i czuje się dużo lepiej!”.
Czyżby? Zastanów się – być może przy okazji stosowania „magicznych tabletek” zaczęła zwracać większą uwagę na to, co je… Może ograniczyła cukier, lepiej się wysypia, więcej się rusza! Zanim stwierdzisz, że jakiś produkt ma cudowne właściwości, przypatrz się, czy przypadkiem Twoje zachowania nie przyczyniły się do ich nadinterpretacji.

Chcesz schudnąć szybko i na dobre? Porozmawiaj z profesjonalnym dietetykiem Stowarzyszenia Spożywo >>

  1. Dieta – chwilowe ograniczenie vs. trwała zmiana nawyków

Kiedy mówimy o przejściu na racjonalną dietę, powinniśmy zawsze mieć na myśli trwałe zmiany. Nie eliminujemy niezdrowej żywności na 2 tygodnie, a dążymy do tego, aby nauczyć się żyć bez niej! Oczywiście każdemu zdażają się wzloty i upadki, a czasem małe odstępstwa od reguły są wręcz wskazane.
Nie ma jednak sensu stawiać sobie celu typu: „jak schudnę 5 kg zaczynam jeść tak, jak wcześniej” bo ani się obejrzymy, a nadprogramowe kilogramy wrócą!
Wyjątkiem od reguły są różnego rodzaju diety lecznicze, które często wprowadzamy na pewien okres czasu, a następnie w przypadku poprawy parametrów zdrowotnych – stopniowo wracamy do racjonalnego żywienia.

  1. Uniwersalne rozwiązanie

Nie wiem, czy wiecie, ale „dieta” to z definicji po prostu „sposób odżywiania”!
Czy istnieje dieta idealna dla każdego? Z pewnością nie… Są jednak pewne uniwersalne zasady, które stosowane przez ZDROWEGO CZŁOWIEKA zawsze będą działały na jego korzyść! Oto one:
– staraj się jeść zgodnie ze swoim zapotrzebowaniem,
– spożywaj posiłki regularnie (4-5 porcji, co 3-4 godz.),
– jedz dużo warzyw i owoców w stosunku 3:1 (3 porcje warzyw, 1 porcja owoców). Dlaczego warto jeść dziennie dużo warzyw i owoców? Artykuł dr Dominiki Maciejewskiej może Was do tego zachęcić!
– ogranicz spożycie tłuszczów nasyconych (powinny stanowić do 10% zapotrzebowania kalorycznego),
– unikaj produktów wysokoprzetworzonych i tzw. tłuszczów trans,
– ogranicz sól i cukier,
– zadbaj o prawidłową podaż błonnika,
– pij duże ilości wody,
– ogranicz spożycie alkoholu, wyeliminuj inne używki.

  1. Podsumowanie

Czy zatem dieta cud istnieje? Wbrew opiniom innych, odpowiem – TAK!
„Dietą cud” dla zdrowego człowieka mogą być powyższe wskazówki. Ich stosowanie być może nie przyniesie spektakularnych efektów, ale (przy braku innych predyspozycji) pozwoli zachować witalność i zdrowie na długie lata.
„Dietą cud” będzie również (a może przede wszystkim) dieta ułożona dla Ciebie przez dietetyka! Dzięki spersonalizowanym planom dietetycznym i odpowiednio dobranej suplementacji – możemy wyeliminować niektóre jednostki chorobowe lub zmniejszyć dyskomfort z nich wynikający, możemy schudnąć nie zadręczając się niskokalorycznymi dietami, możemy poprawić samopoczucie i dodać sobie energii bez łykania tony tabletek… Chcesz abyśmy pomogli Ci w osiągnięciu podobnych celów?
Zapisz się na konsultację, a być może będziesz kolejnym dowodem na to, że tego typu cuda istnieją!


Potrzebujesz pomocy w rozwiązaniu dietetycznych dylematów?

Od niedawna oferujemy konsultacje online, podczas których doświadczeni dietetycy, z którymi współpracujemy udzielają indywidualnych porad. Wyliczą zapotrzebowanie kaloryczne optymalne dla Twojego organizmu, w sposób przystępny przekażą Ci naukową wiedzę, polecą przydatne aplikacje i wyposażą Cię w materiały, które pomogą Ci w przyszłości stać się zdrowym człowiekiem i świadomym konsumentem.
Kliknij w poniższy obrazek, aby poznać szczegóły. Zapraszamy!

Poradnia dietetyczna online