Dieta śródziemnomorska diagnozowana w badaniu krwi

Przestrzeganie diety będzie można zbadać za pomocą próbki krwi. Dieta śródziemnomorska będzie mierzona modelem sprawdzającym 67 metabolitów, dzięki którym można określić jakość spożywanych produktów, a z tą pomocą długoterminowo wnioskować ryzyko chorób układu krążenia.

Do oceny przestrzegania diety śródziemnomorskiej w badaniach klinicznych badacze dotychczas pracowali na kwestionariuszach uczestnika badania. Nowo odkryta sygnatura metaboliczna może okazać się dla silnym i obiektywnym narzędziem do oceny przestrzegania zaleceń i reakcji metabolicznej na dietę śródziemnomorską w różnych populacjach i warunkach.

W ubiegłym tygodniu na łamach European Heart Journal opublikowano pracę badaczy Harvard T.H. Chan School of Public Health oraz Broad Institute of MIT and Harvard.

To badanie jako pierwsze opracowało sygnaturę metaboliczną diety śródziemnomorskiej na podstawie kompleksowych profili metabolomicznych. To pokazuje, że poziom przestrzegania diety i reakcje poszczególnych osób na dietę można obiektywnie zmierzyć.

„Zidentyfikowaliśmy sygnaturę metaboliczną, która silnie odzwierciedla przyleganie i reakcję metaboliczną na dietę śródziemnomorską oraz przewiduje przyszłe ryzyko CVD, niezależnie od tradycyjnych czynników ryzyka.”

Model zidentyfikował 67 metabolitów, które po analizie zbiorowej wskazały, czy dana osoba przestrzegała diety śródziemnomorskiej. Pokazały również w jaki sposób dana osoba zareagowała na dietę, która jest bogata w nienasycone tłuszcze, żywność pochodzenia roślinnego, ryby, oliwę z oliwek. Dzięki temu można weryfikować potencjał diety w zmniejszaniu ryzyka chorób układu krążenia i ogólnej śmiertelności.

„Sygnatura metaboliczna i metabolity zawarte w sygnaturze mogą również pomóc badaczom lepiej zrozumieć, w jaki sposób dieta śródziemnomorska może przynieść korzyści osobom ze złożonymi chorobami metabolicznymi”

powiedział Jun Li, naukowiec odżywiania i epidemiologii w Harvard Chan School, pierwszy autor artykułu.

„Z punktu widzenia zdrowia publicznego nasze odkrycia podkreśliły korzystny wpływ diety śródziemnomorskiej na zapobieganie chorobom układu krążenia na poziomie molekularnym”

powiedział Miguel A. Martinez-Gonzalez, profesor Uniwersytetu Navarra (Hiszpania) i współautor tego badania.

1. Jun LiMarta Guasch-FerréWonil ChungMiguel Ruiz-CanelaEstefanía ToledoDolores CorellaShilpa N BhupathirajuDeirdre K TobiasFred K TabungJie Hu The Mediterranean diet, plasma metabolome, and cardiovascular disease risk” European Heart Journal,  14 May 2020 https://doi.org/10.1093/eurheartj/ehaa209

2. https://www.hsph.harvard.edu/news/press-releases/newly-identified-metabolic-signature-can-determine-adherence-to-mediterranean-diet-help-predict-cvd-risk/


Potrzebujesz pomocy w rozwiązaniu dietetycznych dylematów?

Od niedawna oferujemy konsultacje online, podczas których doświadczeni dietetycy, z którymi współpracujemy udzielają indywidualnych porad. Wyliczą zapotrzebowanie kaloryczne optymalne dla Twojego organizmu, w sposób przystępny przekażą Ci naukową wiedzę, polecą przydatne aplikacje i wyposażą Cię w materiały, które pomogą Ci w przyszłości stać się zdrowym człowiekiem i świadomym konsumentem.
Kliknij w poniższy obrazek, aby poznać szczegóły. Zapraszamy!

Poradnia dietetyczna online