Jak jeść, żeby się najeść: praktyczne porady na „zabicie głoda”.

Jakie porady na radzenie sobie z głodem polecają dietetycy? Czyli jak jeść, żeby się najeść.

Jedz uważnie
Rozpraszanie uwagi w trakcie spożywania pokarmu obniża skuteczność działania mechanizmów regulujących łaknienie. Oglądanie telewizora czy też scrollowanie facebook’owej tablicy podczas spożywania posiłku może spowodować, że zjemy więcej, a stan sytości utrzyma się krócej. Jedzenie uważne polega na koncentrowaniu uwagi na spożywaniu pokarmu oraz na bodźcach z tym związanych.

Ogranicz produkty o wysokiej smakowitości
Produkty o wysokiej smakowitości łączące zazwyczaj smak tłusty i słony lub tłusty i słodki mogą wręcz prowokować do nadmiernej konsumpcji (poprzez silne działanie na ośrodek nagrody).

„Zajmij głowę” pomiędzy posiłkami
Zajmując się czymś konkretnym, nie mamy czasu na myślenie o sprawach przyziemnych. Kiedy robimy coś ważnego – coś, co nas interesuje, coś, co lubimy – czas szybciej płynie, a i przerwy między posiłkami są jakby łatwiejsze do utrzymania.

Wysypiaj się
Spanie ok. 8 godz. na dobę wpływa pozytywnie na mechanizmy regulacji głodu i sytości oraz na poszczególne hormony w nich uczestniczące.

Spożywaj zalecaną ilość błonnika
Jego dzienna podaż powinna wynosić około 30-40 g. Jedz dużo warzyw i mniej owoców. Nie dość, że większość z nich zawiera spore ilości błonnika, to jeszcze możesz je jeść bez większych ograniczeń, zwiększając przez to objętość spożywanych potraw i przyspieszając nadejście sytości.

Zwracaj uwagę na indeks sytości
IS informuje o zdolności danego produktu żywnościowego do zaspokajania głodu. Jako punkt odniesienia traktuje się białe pieczywo, którego IS wynosi 100. Im wyższy IS danego produktu, tym bardziej poleca się go spożywać w okresie redukcji masy ciała, aby opóźnić pojawienie się chęci na kolejny posiłek. Komponowanie jadłospisu w oparciu o produkty o wysokim IS pomoże ograniczyć uczucie głodu, pomimo deficytu kalorycznego diety, co ułatwia jej utrzymanie.

Chcesz poznać więcej ciekawostek i praktycznych porad?
Pobierz darmowy fragment e-booka „Skąd się biorą zdrowi ludzie”
https://spozywo.pl/skad_sie_biora/

Skąd się biorą zdrowi ludzie

 

 


Potrzebujesz pomocy w rozwiązaniu dietetycznych dylematów?

Od niedawna oferujemy konsultacje online, podczas których doświadczeni dietetycy, z którymi współpracujemy udzielają indywidualnych porad. Wyliczą zapotrzebowanie kaloryczne optymalne dla Twojego organizmu, w sposób przystępny przekażą Ci naukową wiedzę, polecą przydatne aplikacje i wyposażą Cię w materiały, które pomogą Ci w przyszłości stać się zdrowym człowiekiem i świadomym konsumentem.
Kliknij w poniższy obrazek, aby poznać szczegóły. Zapraszamy!

Poradnia dietetyczna online